h1

Finnország Magyarországon

2012/03/24

A tervezett finn pékség kapcsán elgondolkoztam azon, mennyire van jelen a finn gasztronómia Magyarországon. Jobban belegondolva inkább úgy fogalmaznék, milyen finn élelmiszerek elérhetőek nálunk (a vodka most nem számít élelmiszernek, jó?), mert néhány időszakos Mikulásos vacsora és zártkörű ebéd kivételével nem beszélhetünk a finn gasztronómia jelenlétéről (bár javítsatok ki, ha tévedek). Élelmiszerek azonban elérhetőek, még ha nem is nagyon bőven. A pékség témakörénél maradva nézzük a kenyereket, ha egyáltalán kenyérnek nevezhetőek a nálunk inkább svédként ismert száraz és roppanós szerzetek. Méltánytalanul a legismertebb a nálunk is széles körben kapható lyukacsos változat, amelynek finn neve näkkileipä, a svéd nevét mindenki leolvashatja az IKEA élelmiszerrészlegén. Azért méltánytalanul, mert a legjobb a hapankorppu! Szó szerint savanyú forgácsot jelent, elég találóan. Ez is mindenhol kapható már szerte a világon Budapesttől Connecticutig és ha nem ismernétek rá, elárulom, hogy Finncrisp néven. Érdekes módon Finnországban teljesen más alakban árulják, valamiért azt gondolták, hogy az exportra szánt hapankorpput le kell soványítani, pedig a finn méret sokkal értelmesebb, például egy reális méretű sajtszelet alá.

Oh so nineties!

Valószínűleg sokak számára meglepetés, hogy a Fazer márkájú csokik és édességek Finnországból származnak. Hát nem is ősi finnugor eredetű a név, ahogy nálunk a Gerbeaud, úgy ott a svájci Fazer család honosította meg a cukrászatot. A ma már vállalatbirodalommá nőtt cég foglalkozik mindennel, van pékség, cukrászda- és étteremlánc, ilyen és olyan catering és ezerféleképpen ízesített csoki az egész világon terítve, ám a legfinomabb még mindig a kék csomagolású tejcsoki. Sajnos ezt éppen nem hozzák Magyarországra (vagy szerencsére…), inkább a töltött édességeket láttam mindenfelé árulni.
A mostanában terjedőfélben lévő nyírfacukor is Finnországból származik. Ott már húsz éve azzal készítették a rágókat, így az én legnagyobb gyermekem kisgyermekkorában is rágózhatott. Időnként kötelezővé is tettem ezt neki, mivel a xylitolos rágógumi leírásában is ajánlják ezt fülgyulladás esetén. Állítólag az állkapocs erőteljes és huzamos mozgatása csökkenti a járatok dugulását és hozzájárul azok tisztulásához, amellett, hogy nem okoz fogszuvasodást. Az a xylitolos rágó, amit mostanában főleg bioboltokban lehet kapni, nem finn gyártmány, ma már az egész világon mindenfélébe teszik a nyírfacukrot, nemrégen nálunk is beindult a róla szóló tájékoztató kampány.
Tudtok még Magyarországon kapható finn élelmiszert? Finn eredetűt, ihletésűt, származásút, jellegűt, mert nehéz már megmondani bármiről, honnan való…

5 hozzászólás

  1. wow:)


  2. :)


  3. citrombors: már nem csak Ázsia-boltban, de Horváth Rozi változatban is kapható:) azért a finn az igazi – az ázsiai túl nagy szemű, a magyarban erősen a bors dominál


  4. Jézusom, hogy felejthettem ezt el??? Egyébként kiderült, hogy a Santa Maria márkájú, ami az én kedvencem, az svéd. Vannak itt is termékeik, sőt, az importáló céget is ismerjük, csak sajnos nem tervezik a fűszerek behozatalát…


  5. […] Finnország Magyarországon Posted on 2012-03-24 by sofarhu […]



Hozzászólás